Doradca zawodowy

Zadania realizowane przez szkolnego Doradcę Zawodowego

Gimnazjum nr 3 - Doradca zawodowy
  • Prowadzenie warsztatów grupowych z zakresu poradnictwa zawodowego w kl. I-III.
    W zajęciach warsztatowych z zakresu poradnictwa zawodowego uczestniczą wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 3 w Gdańsku. W klasach pierwszych i drugich grupowe spotkania warsztatowe pozwalają wskazać mocne i słabe strony uczniów oraz rozpoznać ich zainteresowania. Celem spotkań w klasach trzecich jest określenie indywidualnych zdolności uczniów oraz ich predyspozycji zawodowych, jak również pomoc w świadomym wyborze kierunku dalszego kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej.

• Indywidualne konsultacje dla uczniów Gimnazjum nr 3 w Gdańsku.
    Na indywidualne rozmowy doradcze zgłaszają się przede wszystkim uczniowie klas trzecich, chociaż zdarzają się też młodsi. Uczniowie chcą uzyskać szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, zasadach rekrutacji, nauczanych językach obcych, możliwościach dalszego kształcenia na uczelniach wyższych lub możliwościach znalezienia pracy w związku ze zmiennymi trendami na rynku pracy. Zdarza się, że w spotkaniach indywidualnych doradcy zawodowego z uczniami uczestniczą rodzice uczniów.
    Doradca zawodowy współpracuje również ściśle z wychowawcami, w celu określenia indywidualnych potrzeb, możliwości, zdolności lub trudności uczniów.

• Spotkania doradcze dla uczniów szkół podstawowych podczas Dni Otwartych Gimnazjum nr 3 w Gdańsku.
    Zadaniem szkolnego doradcy zawodowego i pedagogów jest udzielenie informacji uczniom szkół podstawowych na temat oferty edukacyjnej Gimnazjum nr 3 na nowy rok szkolny oraz pomoc w dokonaniu wyboru profilu kształcenia zgodnie z ich  zainteresowaniami i możliwościami.

• Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie uczniom informacji na temat oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, rynku pracy, atrakcyjnych zawodów oraz zmieniających się trendów edukacyjnych i zawodowych.

• Organizacja Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych w Gimnazjum nr 3 w Gdańsku.
    Podczas Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych uczniowie klas trzecich mają możliwość poznania oferty edukacyjnej wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych przez bezpośredni kontakt
    z nauczycielami i uczniami tych szkół. Giełda szkół odbywa się w salach naszego gimnazjum. Uczestniczą w niej reprezentanci prawie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Gdańska oraz wybranych szkół z Sopotu i Gdyni. Giełda adresowana jest do uczniów Gimnazjum nr 3. Na Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych Gimnazjum nr 3 zaprasza również uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5 , Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 48 i Gimnazjum nr 29 w Gdańsku.

• Organizacja wyjść i wycieczek zawodoznawczych do instytucji edukacyjnych
    Szkolny doradca zawodowy współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i instytucjami rynku pracy. Dzięki temu organizuje wyjścia dla młodzieży do szkół ponadgimnazjalnych, na uczelnie wyższe, do Centrum Hewelianum, EduParku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku, Centrum Eksperyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz do instytucji zajmujących się rynkiem pracy: np. do Młodzieżowego Biura Pracy, Punktu Informacyjnego Europe Direct, Powiatowego Urzędu Pracy i Wojewódzkiego  Urzędu Pracy.

• Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie poradnictwa zawodowego.
    Szkolny doradca zawodowywspółpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i uczestniczy w licznych szkoleniach dotyczących poradnictwa zawodowego.

Tekst: Anita Fabrycka
szkolny doradca zawodowy