Szkoła bez korepetycji

W roku szkolnym 2004/2005 nasze Gimnazjum przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu "Szkoła bez korepetycji" organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Sportu.

Konkurs polegał na opracowaniu szkolnego programu działań, których celem było ograniczenie lub przeciwdziałanie korepetycjom. Przebiegał on dwuetapowo - etap wojewódzki i ogólnopolski.

Nasz szkoła zdobyła I miejsce wśród szkół województwa pomorskiego i otrzymała rekomendację do udziału w Ogólnopolskim Finale.

Zrealizowane zadania podniosły jakość pracy dydaktyczno - wychowawczej gimnazjum i przyczyniły się do zbudowania przyjaznych warunków do zdobywania wiedzy i samokształcenia uczniów.

Podsumowanie ankiety na temat dodatkowych zajęć organizowanych w Gimnazjum nr 3

Ankietę, opracowaną przez zespół ds. Programu "SZKOŁA BEZ KOREPETYCJI", przeprowadzono w marcu 2005 roku wśród 80 uczniów w celu dokonania ewaluacji dodatkowych zajęć prowadzonych z inicjatywy nauczycieli entuzjastów.

Wszyscy ankietowani uczniowie uważają, iż zajęcia dodatkowe spełniły ich oczekiwania.

Dzięki dodatkowym zajęciom około 78% uczniów utrwaliło wiadomości zdobyte na lekcjach, 90% uczniów pogłębiło swoją wiedzę i umiejętności, 82% dowiedziało się wielu ciekawych i nowych informacji, 31% nauczyło się rozwiązywania zadań problemowych i rachunkowych, a 26% uczniów zdało sobie sprawę, że można połączyć naukę z zabawą. Co piąty ankietowany zrozumiał zachodzące wokół siebie zjawiska, 40% zrozumiało tematy i zadania, wcześniej dla nich niejasne, 28% uczniów uświadomiło sobie, że każdy przedmiot jest ważny, zaś 35% uczniów po prostu nadrobiło zaległości spowodowane absencją lub swoimi predyspozycjami, nie pozwalającymi na opanowanie partii materiału w czasie lekcji.

W ocenie 96% ankietowanych na zajęciach panowała miła i sympatyczna atmosfera, a zarazem naukowa atmosfera pracy. 42% uczniów stwierdziło, że na uwagę zasługuje panująca na tych zajęciach "braterska" przyjaźń, pomoc koleżeńska, każdy czuje się ważny, wszyscy się szanują. Co czwarty ankietowany uważa, że zajęcia są przyjazne uczniowi, a nauczyciele pełni zrozumienia, kulturalni i serdeczni.

W uzasadnieniu celowości zajęć dodatkowych 52% ankietowanych podkreśla, że należy je organizować, ponieważ - 63% oceniło je na "6", zaś 37% na "5".

Tekst: Grażyna Berbeć
Alicja Sawicka