Archiwum 2017/2018

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Spotkanie z Dominikiem Włochem-świeckim misjonarzem

22550443_898016460350683_7148761836206244832_o.jpg

25 października 2017 r. W ramach tygodnia misyjnego gościliśmy w naszej szkole świeckiego misjonarza Dominika Włocha, absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego kierunku resocjalizacja. Jak opowiadał gość, jego przygoda z pielgrzymowaniem rozpoczęła się od pieszych pielgrzymek z Gdańska do Częstochowy. Następnymi były piesze pielgrzymki do Santiago de Compostela, do Rzymu i Medjugorie, czasem w towarzystwie przyjaciół lub podopiecznych z domu dziecka. Rok 2017 to piesza pielgrzymka  z Gdańska do Jerozolimy (przez m. In. Bułgarię, Grecję, Turcję, Syrię  i Jordanię), czyli 4500 km w 125 dni.

Z zaciekawieniem oglądaliśmy piękne zdjęcia i słuchaliśmy opowieści o spełnionym marzeniu z dzieciństwa, jakim było oglądanie sawanny i walecznych lwów na wyspie cudów – Madagaskarze. Żyjąc pośród Malgaszy, misjonarz pracował w przychodni jako fizjoterapeuta - z dziećmi z porażeniem mózgowym, ludźmi po udarach i wylewach. To właśnie mieszkańcy nauczyli go trudnego ich języka, pokazali, jak znaleźć lecznicze rośliny i pozbyć się wszędzie wpełzających pijawek. Tu poznał, jak smakują rozmaite robaki, węże i nietoperze. Uczestniczył w "famadihana" – przewijaniu zmarłych, tradycji malgaskiej. Pan Dominik Włoch zwiedził prawie całą wyspę, karmił lemury, uciekał przed wężami i pływał z żółwiem morskim. Nauczył się wspinać na palmy po świeże kokosy oraz naprawiać sieci rybackie.

Pod koniec wakacji w 2012 r. Misjonarz po raz kolejny pojechał na Madagaskar. W odpowiedzi na zaproszenie zaprzyjaźnionych polskich misjonarzy. Wraz z przyjacielem odwiedzili miasteczko Mampikony, gdzie przeprowadzali badanie dot. oceny stanu odżywienia Malgaszów.

Przekonali się, że Madagaskar to dwa skrajne oblicza klimatyczne. Z jednej strony wiecznie zielone lasy tropikalne na północy, urodzajne tereny w dorzeczu rzeki Sambirano – bogate w lasy kakaowe, kawowce, ryżowiska, drzewa ylangy-ylangy a także szereg gatunków warzyw i owoców. Inny obraz rysuje środek wyspy tu dominuje spalona słońcem sawanna. Rośnie tam zaledwie maniok oraz cebula, a uprawa ryżu jest wśród mieszkańców tylko wspomnieniem. Za czym idzie niedobór żywności, a tym samym widoczne niedożywienie dzieci.

            Spotkanie z panem Dominikiem Włochem, świeckim misjonarzem było dla nas niezapomnianym przeżyciem, przykładem na wiarę w nasze marzenia i pragnienia a także nauką człowieczeństwa i przekonaniem, że czynienie dobra wzbogaca duchowo każdego z nas.

 Umówiliśmy się z panem Dominikem,

że po kolejnej misji też podzieli się z nami swoimi wrażeniami.