Rok szkolny 2013/2014

• 16-17 września 2013 r. – Rocznica zbrodni katyńskiej

16 września uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii.  Obejrzeli prezentację multimedialną na temat martyrologii Polaków w Rosji i ZSRR w XIX i XX wieku a także poznali szczegóły zbrodni katyńskiej. 17 września uczniowie pod opieką nauczycieli złożyli kwiaty pod "Pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu".

• 27 września 2013 r. - Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Poczet sztandarowy naszego gimnazjum uczestniczył w uroczystościach pod pomnikiem na Targu Rakowym w Gdańsku upamiętniających 74. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

• 16 października 2013 r. - Dzień Papieski

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbyły się pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu. Młodzież uczestniczyła we mszy św. w Bazylice Mariackiej. Postać patrona przybliżyły uczniom: prezentacja multimedialna, film dokumentalny i spektakl „Droga do dialogu”.

• 17 października 2013 r. - Dzień Hiszpański

Podczas Dnia Hiszpańskiego uczniowie Gimnazjum nr 3 obejrzeli prezentacje multimedialne na temat Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej. Odbyła się “fiesta española” z muzyką i tańcem.

• 25 października 2013 r. - Dzień Języków Obcych

Zorganizowany w szkole Dzień Języków Obcych wieńczył obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Celem imprezy było propagowanie wśród młodzieży idei nauki języków obcych, pogłębienie wiedzy na temat kultury i historii Hiszpanii, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Tematem przewodnim imprezybyła kuchnia krajów europejskich.

• 11 listopada 2013 r. - Święto Niepodległości

8 listopada 2013 r. uczniowie klas II uczestniczyli w apelu z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel zaszczyciły swoją obecnością przedstawicielki Związku Sybiraków Oddział w Gdańsku.

11 listopada uczniowie naszej szkoły, dyrektor i nauczyciele wzięli udział w XI Gdańskiej Paradzie Niepodległości.

• Edith Piaf – „wróbelek paryskiej ulicy”

21 listopada 2013 r. klasy, które uczą się języka francuskiego w gimnazjum i liceum, obejrzały spektakl multimedialny pt. ”Edith Piaf – „wróbelek paryskiej ulicy”. Spektakl wystawiono w 50. rocznicę śmierci  artystki.

• 28 listopada 2013 r. - Debata Oksfordzka

Parlament Uczniowski zorganizował debatę, w której wzięli udział przedstawiciele klas oraz zaproszeni goście, na temat: Czy uczniowie mają w szkole władzę? Po zaprezentowaniu argumentów i kontrargumentów  uczestnicy stwierdzili, że uczniowie w naszej szkole mają władzę i działania Prezydium Parlamentu są zauważalne przez społeczność szkolną.

• 5 grudnia 2013 r. – Sukces naszych pływaków

Napływalnia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku odbyła się X Edycja Międzygimnazjalnych Zawodów w Pływaniu Młodzieży Szkolnej Niezrzeszonej w PZP. Udział w imprezie wzięło 230 pływaków z 11 gdańskich gimnazjów.  Nasze Gimnazjum zdobyło 37 medali i zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej zawodów.

• 9 kwietnia 2014 r. - Warsztaty papieskie

W rocznicę śmierci Patrona 9 kwietnia 2014 roku odbyły się warsztaty na temat roli dialogu w życiu człowieka. Ich celem było upowszechnienie wiedzy na temat życia i nauki Papieża. Mottem warsztatów były słowa: W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny ".

• 14 kwietnia 2014 r. - I Miejski Konkurs „Wiosna w Gdańsku – Naszym Mieście”

W Gimnazjum nr 3 im. odbył się I Miejski Konkurs „Wiosna w Gdańsku – Naszym Mieście” pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka. Udział w konkursie wzięli uczniowie z V i VI klas integracyjnych ze szkół: SP 8, SP 19, SP 21, SP 45, SP 65, SP 86.

• Kwiecień 2014 r. – „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń.”

W roku szkolnym 2013/14 Gimnazjum nr 3 przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”, którego organizatorem jest Fundacja Państwo Obywatelskie. Za zrealizowane od października do kwietnia różnorodne działania (np. lekcje, konkursy, warsztaty, debaty)  otrzymaliśmy tytuł i certyfikat „Bezpieczna Szkoła”.

• Maj 2014 r. – Festiwal Nauki

W dniach 8, 14 i 20 maja 2014 r. w gimnazjum odbył się Festiwal Nauki dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Festiwal był promocją nauki oraz służył pomocą przyszłym gimnazjalistom w wyborze profilu klasy. Szóstoklasiści pod opieką przyszłych wychowawców odwiedzali stanowiska podzielone na ścieżki tematyczne: humanistyczną, artystyczną, matematyczną, przyrodniczą, lingwistyczną, informatyczną oraz sportową.

• Majówka Papieska

Program Majówki nawiązywał do idei promowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II - ,,Jan Paweł II – droga człowieka”. Uczniowie uczestniczyli we mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, obejrzeli przedstawienie teatralne i prezentację multimedialną o Patronie. Następnie na terenie MOSiR-u brali udział w grach i zabawach tanecznych, sportowych oraz w konkursie wiedzy o Janie Pawle II.