Myślę NIE mówię NIE

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ
"MYŚLĘ - NIE, MÓWIĘ - NIE"

Od 2001 roku w naszym gimnazjum realizowany jest ogólnopolski program profilaktyczny przeznaczony dla młodzieży w wieku 13 - 16 roku życia. Realizacja odbywa się w dwóch częściach, łącznie w 7 blokach tematycznych:

część I

• Asertywność
  • Emocje
  • Wpływ społeczny

część II

• Z kim i o czym rozmawiać
  • Zrozumieć innych
  • Aby uniknąć nieporozumień
  • Dobre relacje z ludźmi

W pierwszym bloku tematycznym uczniowie kształtują umiejętność asertywnych zachowań (odmowy, prezentowania własnego zdania, egzekwowania swoich praw, przyjmowania komplementów i krytyki).

Podczas drugiego młodzież definiuje czym są emocje, rozpoznaje i nazywa je, dyskutuje na temat sytuacji i zdarzeń, które ich złoszczą oraz kiedy i dlaczego się boją. Wspólnie z prowadzącym uczniowie omawiają sposoby radzenia sobie z emocjami, odgrywają scenki.

W trakcie bloku trzeciego uczniowie poznają mechanizm wpływu grupy na jednostkę oraz oglądają 15 minutowy film, którego zadaniem jest wywołanie refleksji na przedstawione problemy. Młodzież wraz z prowadzącym zastanawiają się nad wyborem najlepszych sposobów rozwiązywania problemów.
Część druga programu dotyczy prawidłowej komunikacji oraz dbania o prawidłowe relacje międzyludzkie.

Wszystkie zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolony zespół nauczycieli. Prowadzący realizują je stosując aktywne metody pracy. Ankiety przeprowadzone wśród uczniów wskazują, że blisko 60 % młodzieży ocenia warsztaty w skali ocen na 5. Ponadto uważają , że poruszana na zajęciach problematyka jest przydatna, a 59 % uznało, iż warsztaty spełniły ich oczekiwania. Na podstawie ankiet stwierdzamy, że zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze, pomogły młodzieży w poszerzeniu wiedzy na temat zachowań asertywnych, radzenia sobie z emocjami, wpływem grupy na jednostkę oraz prawidłowej komunikacji.

Łączna suma przeprowadzonych zajęć wyniosła 550 godzin podczas, których zarówno nauczyciele jak i uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem.

Tekst: Katarzyna Wilczyńska