Archiwum 2017/2018

Lekcja otwarta - życie i działalność Maksymiliana Marii Kolbego

Slajd1.JPG

16 października 2017 r. nasza społeczność szkolna klas II oraz III gimnazjum uczestniczyła w lekcji otwartej poświęconej życiu i działalności Maksymiliana Marii Kolbego. Prezentacja multimedialna, przygotowana przez nauczyciela historii pana Andrzeja Matyjaszczyka, była prelekcją wprowadzającą uczniów w klimat uroczystości dnia papieskiego przypadającego na środę 18. 10. 2017 r. oraz wstępem do obejrzenia filmu pt., „Dwie korony” – fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Michała Kondrata.

Pan Andrzej Matyjaszczyk w ciekawy sposób przybliżył nam sylwetkę świętego.

Maksymilian Maria Kolbe urodził się w zduńskiej woli jako Rajmund Kolbe w rodzinie tkackiej. Wraz ze swoim bratem podjął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, gdzie wstąpił do zakonu, otrzymując imię Maksymilian. Studiował w Rzymie, uzyskując tytuł doktora filozofii na uniwersytecie "Gregorianum" w 1915 r., a z teologii w 1919 r. Na wydziale ojców franciszkanów. W Rzymie też przyjął święcenia kapłańskie oraz założył wraz z kolegami, stowarzyszenie rycerstwa niepokalanej, które po powrocie do kraju szerzył najpierw w środowisku zakonnym, a także wśród świeckich. Założony przez Maksymiliana klasztor-Wydawnictwo Niepokalanów pod warszawą stał się znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym. Podobne ośrodki organizował podczas swoich misji w Japonii, Chinach i Indiach. Po powrocie do polski pokierował Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie.. Podczas wojny, w maju 1941 r., przewieziony do Oświęcimia, gdzie stał się numerem 16670, ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny.

Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem trucizny 18.08.1941 r.