Archiwum 2017/2018

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Lekcja otwarta - życie i działalność Maksymiliana Marii Kolbego

Slajd1.JPG

16 października 2017 r. nasza społeczność szkolna klas II oraz III gimnazjum uczestniczyła w lekcji otwartej poświęconej życiu i działalności Maksymiliana Marii Kolbego. Prezentacja multimedialna, przygotowana przez nauczyciela historii pana Andrzeja Matyjaszczyka, była prelekcją wprowadzającą uczniów w klimat uroczystości dnia papieskiego przypadającego na środę 18. 10. 2017 r. oraz wstępem do obejrzenia filmu pt., „Dwie korony” – fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Michała Kondrata.

Pan Andrzej Matyjaszczyk w ciekawy sposób przybliżył nam sylwetkę świętego.

Maksymilian Maria Kolbe urodził się w zduńskiej woli jako Rajmund Kolbe w rodzinie tkackiej. Wraz ze swoim bratem podjął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, gdzie wstąpił do zakonu, otrzymując imię Maksymilian. Studiował w Rzymie, uzyskując tytuł doktora filozofii na uniwersytecie "Gregorianum" w 1915 r., a z teologii w 1919 r. Na wydziale ojców franciszkanów. W Rzymie też przyjął święcenia kapłańskie oraz założył wraz z kolegami, stowarzyszenie rycerstwa niepokalanej, które po powrocie do kraju szerzył najpierw w środowisku zakonnym, a także wśród świeckich. Założony przez Maksymiliana klasztor-Wydawnictwo Niepokalanów pod warszawą stał się znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym. Podobne ośrodki organizował podczas swoich misji w Japonii, Chinach i Indiach. Po powrocie do polski pokierował Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie.. Podczas wojny, w maju 1941 r., przewieziony do Oświęcimia, gdzie stał się numerem 16670, ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny.

Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem trucizny 18.08.1941 r.