Historia szkoły

Historia szkoły

Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku powstało we wrześniu 1999 roku na bazie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Conrada - Korzeniowskiego. Obie placówki do roku 2004 współtworzyły Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 3, którego dyrektorem została mgr Elżbieta Kleczyk, pełniąca do tej pory funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3. Kadra nauczycielska nowo powstałej placówki składała się z 39 nauczycieli.

Od początku istnienia gimnazjum Dyrekcja Szkoły i Rada Pedagogiczna pracowała nad stworzeniem dokumentacji szkoły. Uchwalono Misję Szkoły, Statut, Wewnątrzszkolny System Oceniania, Program Wychowawczy, Program Rozwoju Szkoły. Wszystkie działania podporządkowane zostały treściom zawartym w Misji, która propaguje humanistyczny system wartości oparty na chrześcijańskich zasadach, zaś najwyższymi wartościami dla każdego ucznia gimnazjum stają się: Bóg - Honor - Ojczyzna.

Na stałe do tradycji szkoły weszły: pasowanie, otrzęsiny, połowinki, prezentacje klas pierwszych, Dzień Patrona, Wigilia, Wielkanoc, obchody ważnych świąt narodowych, wyjazdy uczniów do Sejmu i Senatu RP, akcje charytatywne i proekologiczne. Nasi uczniowie biorą udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych, odnosząc duże sukcesy.

Od momentu powstania nasze gimnazjum odwiedziło wielu ludzi kultury i nauki, znanych polityków,  m.in.: prof. Edmund Wittbrodt, Anna Walentynowicz, Paweł Adamowicz, Franciszek Potulski, Marek Kamiński, Jerzy Samp, Bogdan Borusewicz, Olga Krzyżanowska.

Dyrekcji Szkoły i Gronu Pedagogicznemu zależy na tym, aby absolwent Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II znał historię swojego miasta, regionu i kraju, czuł się pełnoprawnym obywatelem Europy, szanował wartości głoszone przez Patrona szkoły i przez całe swoje życie postępował w myśl jego słów: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".

Historię szkoły opracowały: Zofia Dziekońska i Helena Zamkowska