Archiwum 2017/2018

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Europejski Dzień Języków

21766790_884733131679016_4237061139889849067_n.jpg

 26 września to obchodzony co roku Europejski Dzień Języków.

Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku w celu uświadomienia wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a także w celu ukazania różnorodności językowej Europy oraz promocji języków, szczególnie tych mniej rozpowszechnionych. Siłą Europy jest jej różnorodność - to stwierdzenie niejednokrotnie powtarzane jest przez przedstawicieli państw europejskich. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych wspólnie w ramach instytucji europejskich ważne miejsce zajmuje nauczanie języków obcych. Już Goethe był tego świadom, bo uważał, że – „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

26 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków podczas uroczystości w holu kolumnowym szkoły. Prowadzącymi to spotkanie byli Janek i Kacper z klasy II. W pierwszej części uroczystości prowadzący przedstawili historię ustanowienia Dnia Języków Obcych. Następnie zapoznali gości z  informacjami na temat języków na świecie, opowiedzieli o znanych osobach, które posługują się kilkoma językami obcymi, na przykład Shakira zna aż 5 języków: angielski, hiszpański, włoski, portugalski i arabski! Uczniowie biorący udział w spotkaniu dowiedzieli się również, że języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny.

Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, czyli na przykład angielski i niemiecki; romańskie, czyli włoski, hiszpański, francuski i słowiańskie, do których należy polski, rosyjski, czeski. Uczniowie dowiedzieli się też, co to za słowa ‘false friends’ czyli fałszywi przyjaciele oraz zapoznali się z palindromami, czyli wyrażeniami, które brzmią tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.

Następnie eksperci – przedstawiciele kilku języków obcych wypowiadali te same słowa i powiedzenia w swoich językach, tak żebyśmy wszyscy mogli usłyszeć jak one tak naprawdę brzmią. W drugiej części spotkania odbył się quiz na temat Europejskiego Dnia Języków.

Po rozwiązaniu tego quizu zostały wylosowane osoby, które otrzymały specjalne nagrody – zwolnienie z odpowiadania w danym dniu podpisane przez Pana Dyrektora. Na koniec uroczystości uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenki w różnych językach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Zapraszamy na Europejski Dzień Języków za rok …