Archiwum 2017/2018

Europejski Dzień Języków

21766790_884733131679016_4237061139889849067_n.jpg

26 września to obchodzony co roku Europejski Dzień Języków.

Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku w celu uświadomienia wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a także w celu ukazania różnorodności językowej Europy oraz promocji języków, szczególnie tych mniej rozpowszechnionych. Siłą Europy jest jej różnorodność - to stwierdzenie niejednokrotnie powtarzane jest przez przedstawicieli państw europejskich. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych wspólnie w ramach instytucji europejskich ważne miejsce zajmuje nauczanie języków obcych. Już Goethe był tego świadom, bo uważał, że – „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

26 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków podczas uroczystości w holu kolumnowym szkoły. Prowadzącymi to spotkanie byli Janek i Kacper z klasy II. W pierwszej części uroczystości prowadzący przedstawili historię ustanowienia Dnia Języków Obcych. Następnie zapoznali gości z  informacjami na temat języków na świecie, opowiedzieli o znanych osobach, które posługują się kilkoma językami obcymi, na przykład Shakira zna aż 5 języków: angielski, hiszpański, włoski, portugalski i arabski! Uczniowie biorący udział w spotkaniu dowiedzieli się również, że języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny.

Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, czyli na przykład angielski i niemiecki; romańskie, czyli włoski, hiszpański, francuski i słowiańskie, do których należy polski, rosyjski, czeski. Uczniowie dowiedzieli się też, co to za słowa ‘false friends’ czyli fałszywi przyjaciele oraz zapoznali się z palindromami, czyli wyrażeniami, które brzmią tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.

Następnie eksperci – przedstawiciele kilku języków obcych wypowiadali te same słowa i powiedzenia w swoich językach, tak żebyśmy wszyscy mogli usłyszeć jak one tak naprawdę brzmią. W drugiej części spotkania odbył się quiz na temat Europejskiego Dnia Języków.

Po rozwiązaniu tego quizu zostały wylosowane osoby, które otrzymały specjalne nagrody – zwolnienie z odpowiadania w danym dniu podpisane przez Pana Dyrektora. Na koniec uroczystości uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenki w różnych językach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Zapraszamy na Europejski Dzień Języków za rok …