DZIEŃ WOLONTARIUSZA

wolontariat.jpg2.jpg

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,

kim jest; nie przez to, co ma ,lecz przez to, czym się dzieli z innymi”

Jan Paweł II

W tym roku szkolnym 4.grudnia obchodziliśmy „Dzień Wolontariusza” pod hasłem „Pomagamy” w celu wyrażenia uznania dla  wolontariuszy na całym świecie.

Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali zbiórkę zabawek dla dzieci chorych i osieroconych pod hasłem „Przynieś pluszaka dla dzieciaka”. Kilka dni wcześniej uczniowie w każdej sali lekcyjnej rozwiesili ulotki i osobiście poinformowali o akcji. Nie zapomnieli również o uczniach z najmłodszych z klas i zachęcili ich do tego, aby podzielić się maskotką z innymi dziećmi. W szybkim tempie udało się zebrać wiele pięknych zabawek, które na pewna umilą święta dzieciom chorym i osieroconym. Na holu szkolnym przygotowaliśmy gazetkę informacyjną na temat wielu akcji charytatywnych, w których wzięli udział wolontariusze w minionym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób osoby, które chcą poświęcić swój wolny czas, aby pomagać osobom potrzebującym. Podczas przerw lekcyjnych wolontariusze zorganizowali również kiermasz ze słodkim poczęstunkiem dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Z  funduszy uzyskanych ze sprzedaży pysznych ciast zostaną zakupione pieluszki, które przekażemy chorym z hospicjum im ks. E. Dutkiewicza.

Tego dnia wielu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach na temat idei wolontariatu prowadzonych przez nauczycieli podczas lekcji. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat akcji charytatywnych. Uczniowie dowiedzieli się wielu informacji na temat działalności  wolontariatu oraz instytucji, z którymi współpracuje. Dowiedzieli się również, jakie kompetencje przydatne w dalszym etapie kształcenia może zdobyć wolontariusz dzięki bezinteresownej pracy. Uczniowie mieli okazję zastanowić się, z kim chcieliby współpracować w przyszłości w szkolnym kole wolontariatu; czy to będą, np. chore dzieci czy samotni seniorzy, a może zwierzęta ze schroniska. W ramach integracji z młodszymi uczniami naszej szkoły wolontariusze zobowiązali się do pomocy nauczycielom w prowadzeniu zajęć w świetlicy szkolnej. W tym celu czytali książeczki i prowadzili gry i zabawy, aby umilić czas po lekcjach młodszym kolegom i koleżankom.

Mamy nadzieję, że Dzień Wolontariusza w naszej szkole zachęci wielu uczniów do pomagania innym i że będą oni mieli okazję zrealizować ciekawe projekty o charakterze charytatywnym.

Szkolne Koło Wolontariatu